5/5 - (1 vote)

Zakup samochodu używanego to rozsądny wybór zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Wraz z zaostrzeniem się sytuacja gospodarczej od początku pandemii ceny nowych modeli radyklanie wzrosły – jednak na rynku wtórnym dalej można znaleźć prawdziwe perełki! Poznaj najlepsze sposoby finansowania aut używanych.

Na czym polega finansowanie samochodów używanych?

Opiera się ono na umowie zawieranej między dwoma podmiotami – właścicielem pojazdu i najemcą. Na jej mocy samochód zostaje wydzierżawiony na określony czas, podczas którego opłacane są miesięczne raty, a także (w niektórych przypadkach) opłata wstępna i koszt wykupu. Finansowanie samochodów używanych i nowych zasadniczo nie różni się od siebie. Jego podstawowe formy to kredyt albo leasing, który dla wielu oznacza opcję dostępną tylko dla przedsiębiorców – dzisiaj mogą korzystać z niego także osoby prywatne!

Jakie są rodzaje finansowania aut używanych?

Najczęściej występujące rodzaje umów to:

  • wynajem długoterminowy,
  • kredyt konsumencki,
  • leasing konsumencki i dla firm.

Każda z nich działa na podobnej zasadzie, ale są między nimi także różnice. W przypadku pożyczki wykorzystuje się tzw. kredyt celowy. Oznacza to, że razem z podmiotem finansującym uzgadniacie, który samochód chcecie objąć umową, a następnie ustalacie warunki i okres spłaty pożyczonej sumy. Wynajem długoterminowy polega na płaceniu comiesięcznych rat w zamian za możliwość użytkowania samochodu. Leasing pozwala jeździć samochodem przez czas wyznaczony w umowie, ale zapewnia większą elastyczność, dzięki możliwości wykupienia lub wymiany auta na jej koniec.

Czy leasing samochodów używanych się opłaca?

Zdecydowanie tak! To jedna z najbardziej atrakcyjnych ofert finansowania, szczególnie wtedy, gdy zawierana jest z renomowanym leasingodawcą. Ważne jest też, aby źródło, z którego pochodzi nasze auto, było zaufane. Warto wybierać sprawdzone portale, gdzie masz pewność, że auta są zweryfikowane.  Wszystkie samochody używane w Car&More pochodzą od autoryzowanych dealerów, co oznacza, że przechodzą wnikliwą kontrolę i niezbędne prace serwisowe. Co więcej, każdy używany pojazd jest objęty 12-miesięczną gwarancją, którą można przedłużyć nawet do 36 miesięcy.

Finansowanie samochodów poleasingowych – czy warto z niego skorzystać?

Specyficznym rodzajem aut używanych są tzw. poleasingówki. To modele, które były przedmiotem umowy leasingu, a po jej zakończeniu znalazły się na rynku wtórnym. Charakterystyczna jest dla nich przejrzystość stanu technicznego i historii wypadkowej auta. Jest tak dlatego, że leasingodawca wyznacza limit kilometrów do przejechania oraz dba o przeglądy i serwisy samochodu. Warto zwrócić uwagę, że często takie modele można nabyć ponownie w ramach tego sposobu finansowania. Dla przykładu: firma X wzięła w leasing Renault, aby uzupełnić flotę. Po 3 latach samochód został zwrócony, a następnie trafił ponownie do autoryzowanego dealera, gdzie został dokładnie sprawdzony. Następnie platformy, takie jak Car&More, które oferują auto w ramach leasingu samochodów używanych zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych umieszczają ofertę na swojej stronie.

Finansowanie samochodu używanego, jaki model warto wybrać?

Dodatkową zaletą aut używanych, szczególnie samochodów poleasingowych, jest to, że często stanowiły one część firmowej floty. Nierzadko możesz znaleźć modele z pakietem wyposażenia premium w przystępnej cenie. Z tego powodu warto przyjrzeć się markom ze średniej półki, takim jak: Renault, Skoda albo Volkswagen. Na szczególną uwagę zasługuje segment C i D, ponieważ modele, takie jak Renault Megane albo Skoda Octavia oferują przystępną cenę, przy jednoczesnych zachowaniu imponujących osiągach.