Zakup auta – na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

0
210
Rate this post

Zakup auta z drugiej ręki powinien być przemyślany. Należy ustalić wszystkie szczegóły na temat używanego samochodu podczas rozmowy telefonicznej i umówić się na jazdę próbną. Sprzedający powinien posiadać komplet dokumentów.

Kupno samochodu używanego – zestaw pytań

Zakup samochodu z drugiej ręki powinien być przemyślany. Kontaktując się telefonicznie ze sprzedawcą auta, należy wstępnie uzyskać pewne informacje. O co pytać przy zakupie auta?:

  • dlaczego właściciel auta zdecydował się na jego sprzedaż,
  • jaka jest historia pojazdu i napraw,
  • jak auto było serwisowane,
  • jaki jest stan techniczny pojazdu,
  • czy właściciel samochodu posiada komplet dokumentów,
  • co znajduje się na wyposażeniu samochodu,
  • czy jest możliwa jazda testowa.

Rozmowa przez telefon jest tylko wstępem, ale można już na tym etapie ustalić: aktualny przebieg, stan techniczny, serwis i przegląd, ostatnie naprawy oraz ubezpieczenie. Na podstawie uzyskanych informacji, podejmowana jest decyzja, czy warto się spotkać ze sprzedawcą i dokonać oględzin samochodu. Nigdy nie należy skupiać się jedynie na wyglądzie przedmiotu, ponieważ właściciel mógł naprawić auto przed wystawieniem do sprzedaży, co w efekcie może się okazać, że trzeba będzie dokładać do nowych czterech kółek.

Zakup auta używanego a jazda próbna

Zanim zostanie sporządzona umowa sprzedaży należy umówić się na jazdę próbną. Jest to praktykowanie przy nabyciu nowego auta u dealera. Właściciel musi się zgodzić na przetestowanie pojazdu, a jeśli jest niechętny, może próbować coś ukryć przed klientem lub ma niezbyt dobre wspomnienia z wcześniejszych jazd próbnych. Trzeba ustalić przyczynę i dojść do porozumienia lub zrezygnować z nabycia auta. Przy zakupie używanego samochodu koniecznością jest poznanie pojazdu od strony praktycznej. Wystarczy kilkadziesiąt minut, by sprawdzić: zawieszenie, dynamikę silnika, pracę hamulców, wyciszenie kabiny, obsługę i pracę skrzyni biegów.

Jeśli auto wyposażone jest w klimatyzację, należy skontrolować urządzenie. Istotne jest: włączanie, ustawianie oraz czas potrzebny do uzyskania optymalnej temperatury. Kiedy pojawią się pewne utrudnienia czy odczuwalny będzie nieprzyjemny zapach w samochodzie, może to oznaczać awarię klimy. Informacje na temat: jakie są zasady jazdy próbnej i czego unikać, można znaleźć na stronie internetowej https://autoumowa.pl/jazda-probna-autem/. Wybierając się na jazdę próbną, warto zabrać ze sobą doświadczonego kierowcę.

Karta pojazdu w przypadku zakupu nowego auta

Przy zakupie używanego samochodu należy zachować rozwagę. Pośpiech jest złym doradcą, a sprzedawcy zazwyczaj oczekują natychmiastowego sfinalizowania transakcji. Używany samochód musi być przede wszystkim w pełni sprawny, a podejmowanie decyzji na emocjach, może być później dość kosztowne. Przy zakupie używanego samochodu obowiązkiem sprzedawcy jest przygotowanie stałego dowodu rejestracyjnego. Należy sprawdzić nie tylko dowód rejestracyjny, ale także kartę pojazdu i numer VIN z nadwozia, czy jest zgodny z wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Przy zakupie samochodu dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu

Należy też ustalić, czy właściciel ma ważne ubezpieczenie OC. Można je później kontynuować lub podpisać umowę z innym TU. Kupno auta wymaga sporządzenia umowy, dlatego trzeba sprawdzić, czy są w niej zawarte wszystkie ważne informacje. Nabywca jest zobowiązany również do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile wartość przedmiotu przekracza 1000 zł. Posiadanie nowego samochodu jest wydatkiem, dlatego trzeba podejść z ogromną ostrożnością do zawierania transakcji.